12 lipca 2019, 01:21
Zadania Higienistki Stomatologicznej
w
Gabinecie Stomatologicznym
Higienistka Stomatologiczna
Higienistka stomatologiczna zaliczana jest do grona średniego personelu medycznego, którego praca związana jest z szeroko rozumianą profilaktyką stomatologiczną. Osoba wykonująca ten zawód przygotowana jest do wykonywania wielu zada
Zadania
Utrzymuje gabinet w gotowości do pracy, prowadzi działania profilaktyczno -lecznicze pod nadzorem lekarza i pełni funkcję promotora zdrowego trybu życia. Jej rola i odpowiedzialność rozciąga się od procedur klinicznych w zakresie promocji zdrowia po zabiegi profilaktyczne jak na przykład scaling, piaskowanie, oczyszczanie i polerowanie zębów. Wszystkie działania prowadzi w ścisłym porozumieniu z lekarzem stomatologiem, którego rolę uzupełnia, promując porady zdrowotne i regularne wizyty kontrolne.Wśród pacjentów przeprowadza instruktaże higieny, które mają na celu dobranie odpowiedniej do potrzeb i wieku szczoteczki oraz techniki szczotkowania. Przedstawia też technikę stosowania nici dentystycznej, pomaga w doborze odpowiedniej pasty i płukanek antyseptycznych, a także innego sprzętu do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych i języka. Spotkanie z higienistką stomatologiczną jest wspaniałą okazją do poznania innych metod zapobiegania próchnicy, do których należy na przykład spożywanie tzw. pokarmów oczyszczających (jabłko, marchew, rzodkiewka, kalarepa, orzechy, twarde sery). Produkty te usuwają miękkie naloty z powierzchni zębów. Często stosuje się tę metodę u dzieci po zjedzeniu słodyczy.Również w ostatnich latach skutecznym środkiem przeciwpróchnicowym jest guma do żucia bez cukru, którą się żuje po posiłku (ochrona zębów szczególnie na powierzchniach przedsionkowo-językowych), czynność ta przede wszystkim stymuluje wydzielanie śliny i neutralizuje kwaśny odczyn płytki nazębnej .- główna przyczyna odkładania sie kamienia nazębnego. Dobrze dobrana metoda szczotkowania, odpowiednia pasta do zębów oraz szczoteczka-zazwyczaj z miękkiego włosia (długość całkowita szczoteczki dla dorosłych nie powinna przekraczać 15- 17 cm, dla dzieci -11-14 cm), a także regularna kontrola w gabinecie lekarskim minimum co 6 miesięcy jest gwarancją zdrowego i pięknego uśmiechu.Higienistka powinna zaproponowac pacjentowi odpowiednią metodę szczotkowania zęów
1. Metoda ruchów okrężnych (Fonesa) - godna polecenia u dzieci i młodzieży,wykonujemy ruchy okrężne zaczynając od powierzchni policzkowych zębów trzonowych przy lekko rozwartych ustach - włosie szczotki ustawia się pod katem 90 stopni.
2. Metoda ruchów obrotowych (wymiatania , tzw. Roll - dziąsło-ząb) jest ona trudniejsza, zaleca się u dorosłych i młodzieży, stosuje się przy stanach zapalnych dziąseł oraz widocznych szyjek zębowych,wykonujemy ruchy wymiatające ,włosie szczoteczki ustawia sie pod katem 45 stopni do powierzchni policzkowej zębów i dziąsła (metoda bardzo skuteczna w oczyszczaniu jak i w masażu dziąseł)
3 . Metoda Bassa - zaleca się zarówno u dorosłych jak i u dzieci, zaletą owej metody jest usuwanie płytki bakteryjnej nie tylko z powierzchni zębów, ale i z kieszonek dziąsłowych, stosujemy miękką szczoteczkę, która wnika w głąb kieszonek, wykonujemy drobne ruchy drgające.
Rola higienistki w gabinecie stomatologicznym jest niebagatelna, a jej praca staje się coraz częściej niezastąpiona. Praca zespołowa, która angażuje w program leczniczy higienistkę stomatologiczną, zwiększa szanse na efektywną współpracę z pacjentem, jak i lepsze pod względem ekonomicznym wykorzystanie gabinetu. Higienistka stomatologiczna jest osobą profesjonalnie przygotowaną do pracy z pacjentem na poziomie informacji o higienie, instruktażu higienicznego oraz profilaktyki stomatologicznej. Często jest osobą, przed którą można szybciej się otworzyć i przyznać do błędów higienizacyjnych. Łatwiej jest poprosić o konstruktywną krytykę i radę. Dlatego też, higienistka stomatologiczna musi być kompleksowo przygotowana do zawodu, aby szybko zdobyć i nie nadużywać zaufania leczonego pacjenta.
napisały Dorota i Ania ;-)